"Egy homokszemben lásd meg a világot, egy vadvirágban a fénylő eget, egy órában az örökkévalóságot, s tartsd tenyeredben a végtelent..."
/William Blake/

2013. február 13., szerda

Reiki Tanítók: Chujiro Hayashi, dr. (1878-1940)



Japán reikimester, Mikao Usui közvetlen tanítványa. A nyugati reiki a Reiki második Nagymestereként tartja számon.
Chujiro (Chuujiro) Hayashi (Csúdzsiró Hajasi) 1878. szeptember 15-én született Tokióban. 1902-ben elvégezte a tengerészeti akadémiát, és a japán császári haditengerészet hajóorvosa lett. Részt vett az 1905-ös orosz—japán háborúban. Kapitányi rangban ment nyugállományba. Feleségét Chie Hayashinak hívták. Két fia volt.
Dr. Hayashi 1925 májusában lett Usui sensei tanítványa. Az Usui Dog harmadik mesterszintjét (Sandan fokozat) 1925 júniusában kapta meg, s még ugyanazon év októberében (vagy novemberében) elérte a rendszer legmagasabb szintjét, a Shichidan fokozatot is. Nagymesteri kinevezést viszont soha nem kapott, és arra sem kapott megbízást Usui mestertől, hogy később ő vezesse az Usui intézetet. Annak irányítását Usui sensei halála után nem dr. Hayashi, hanem Ushida ellentengernagy vette át, aki az Usui Reiki Ryoho intézetéből 1926-1927-ben új intézményt formált, amelyet Usui Reiki Ryoho Gakkai-nak nevezett el.
Dr. Hayashi 1926 őszén Ushida és Taketomi mesterek engedélyével és támogatásával Tokió Shinjuku-ku negyedében egy új kezelőközpontot nyitott, amelynek neve Shina-no-Machi volt. Miután Usui sensei halálát követően a szervezet új vezetői bezárták a nakanoi Usui Reiki Dojo-t, egy ideig annak a funkcióját is ez az intézmény látta el. Tatsumi san, aki 1927-1931 közt Hayashi sensei kezelőközpontjában dolgozott, gyakran látta ott a „két admirálist" (vagyis Ushida és Taketomi mestereket, az Usui Reiki Ryoho vezetőit), akik szintén részt vettek a gyakorlati reikimunkában.
Ushida sensei megbízásából dr. Hayashi egy kézikönyvben ekkortájt foglalta össze az Usui módszer lényegét (ez a könyv képezte az Usui Reiki Hikkei című kézikönyv alapját), és orvosi szempontokat figyelembe véve kidolgozta a kézpozíciók rendszerét és a Ki energia hatékony alkalmazásának módját, továbbá speciális Ki Ko (chikung) gyakorlatokkal egészítette ki a Hatsurei-ho rendszerét.
Hayashi sensei 1931-ig a Gakkai tagja maradt, de nem mindenben követte annak módszereit — pl. eltérő kezelési módot alkalmazott, még évekig Usui sensei eredeti módszere alapján tanított és az Usui Do fokozatrendszerét is használta a Gakkai-ban 1926-tól rendszeresített felosztás mellett.
Dr Hayashi — Usui senseihez hasonlóan — sokat utazott és előadókörutakon népszerűsítette módszerét, miközben beavatásokkal egybekötött szemináriumokat is tartott. Az általa leggyakrabban felkeresett városok Aomori, Daishoji, Mie és Wakayama voltak, ahol tanítványai később kirendeltségeket is alapítottak, kezeléseket folytattak, néhány mesterszintű tanítványa pedig idővel maga is tartott tanfolyamokat. (Ezek egyike volt WasaburoSugano sensei, Chiyoko Yamaguchi nagybátyja és mestere.)
Hayashi sensei 1926-1930 közt alakította ki saját reikistílusát, amelyet 1930-ban Hayashi Reiki Ryoho néven komplettizált. 1931-ben kilépett a Gakkai-ból, és megalapította önálló reiki intézetét, a Hayashi Reiki Ryoho Kenkyu-kai (Hayashi Reiki Kutatóintézet) intézményét. Ekkor szakított véglegesen a reiki Usui sensei által alkalmazott felosztásával is. Háromfokozatúvá tette rendszerét (Shoden, Okuden, Shinpiden fokozatokkal), és tanítási módszerén is változtatott: vidéki előadókörútjai során a Shoden és Okuden anyagát összevonta, s a két tanulófokozatot egyetlen szeminárium keretében tanította.
Hayashi sensei aktivitásának köszönhetően az Usui reiki ryoho ekkor már létező különböző irányzatai közül (Eguchi Te-no-hira Ryoji, Tomita Ryu Te-ate Ryoho) a Hayashi-féle stílus volt a legismertebb és legelterjedtebb. A Hayashi Reiki Ryoho megismertetéséhez néhány olyan Hayashi-tanítvány is hozzájárult, akik a maguk idejében hírességnek számítottak Japánban. Shou Matsui (1870-1933), kora ismert drámaírója, rendezője, kabuki színésze a The Sunday Mainichi 1928. március 4-i számában terjedelmes cikket jelentetett meg az Usui, illetve Hayashi reikiről, kiemelve azok más reiki ryoho-kkal szembeni előnyeit és méltatva dr. Hayashi emberi és szakmai nagyságát.
Mivel a reiki az 1930-as évek Japánjában kedvelt és divatos módszerré vált, a reikitanfolyamok ára viszont nagyon magas volt (az első szintű tanfolyam ára az átlagbér kb. tízszeresének felelt meg, a mesterszintű tanfolyam árából pedig egy kisebb családi házat lehetett venni), Hayashi sensei tanfolyamait többnyire csak tehetős üzletemberek, ismert művészek és közéleti személyiségek látogatták.
Hawayo Takata asszony ugyan a legkevésbé sem tartozott a korabeli japán hírességek közé, de Hayashi senseit mégis ő tette világhírűvé. Mrs. Takata 1935-ben lett Hayashi mester tanítványa. 1936-ban Okuden szintű, 1938-ban pedig mesterfokozatú beavatást kapott dr. Hayashitól.
Hayashi senseinek több száz első és második fokozatú beavatottja és tizenhárom mesterszintű tanítványa volt, akik közül ötöt (Chie Hayashi, Wasaburo Sugano, Shou Matsui, sen-sei Tatsumi, Hawayo Takata) mesterek képzésére is feljogosított (a többiek csak az első két fokozat tanítására kaptak felhatalmazást).
A reiki történetében az öt mester közül a későbbiekben négyen játszottak kiemelkedő, illetve fontos szerepet: Hayashi san felesége, Chie Hayashi, Hawayo Takata, Wasaburo Sugano és sensei Tatsumi (Shou Matsui néhány évvel mesterré avatását követően meghalt). Chie Hayashi férje halála után a Hayashi Kenkyukai vezetője lett, Hawayo Takata Japánon kívül terjesztette a reikit, Wasaburo Sugano sensei Chiyoko Yamaguchi asszonynak, a Jikiden reiki egyik alapítójának volt a mestere, Tatsumi sensei pedig évtizedekkel később, amerikai kutatóit ismertette meg az eredeti Usui és Hayashi módszerekkel.
1937-ben Hayashi sensei Mrs. Takata meghívására az USA-hoz tartozó Hawaiiszigetekre utazott, ahol féléves előadókörútja során beavatásokkal egybekötött szemináriumokat is tartott. Első ízben történt meg, hogy japán reikimester külföldön ismertette Usui módszerét, ráadásul nem japán hallgatókat avatott be a rendbe. A korabeli japán újságok dr. Hayashi amerikai tanítványainak számát háromszázötvenre becsülik.
Japánba való hazatérése előtt Hayashi sensei Mrs. Takatát beavatta rendszere Shinpiden fokozatába shihan minősítéssel — azaz reikimesterré avatta, egyben felhatalmazta arra is, hogy első és második szintű tanfolyamokat vezessen.
Chujiro Hayashi 1940. május 10-én (5-én?) hunyt el. Halálának éveként — Takata mesternő nyomán — a reiki irodalma általában az 1941-es évet tünteti fel. Chie Hayashi szerint viszont Hayashi sensei 1940-ben halt meg. Hayashi mester halálának valódi oka és körülményei szintén különböztek a Takata Nagymesternő visszaemlékezéseiben foglaltaktól.
Hawayo Takata mesternő tudósítása szerint dr. Hayashi családtagjai és tanítványai körében ünnepélyes körülmények közt, megvilágosodott mesterhez méltó módon egy meditáció során hagyta el fizikai testét (egy további változat szerint akaratlagosan megállította szívverését) és békésen eltávozott az élők sorából, mivel nem kívánt részt venni a hamarosan elkövetkező nagy háborúban.
Dr. Hayashi halálának valódi okát és körülményeit a Hayashi Intézet egyik volt munkatársa, Chiyoko Yamaguchi sensei hozta nyilvánosságra az 1990-es évek végén. Yamaguchi mesternő Chie asszonytól, Hayashi san feleségétől arról értesült, hogy Hayashi sensei rituális öngyilkosságot, szeppukut (harakiri) követett el. Az akkor már 62 éves mester végzetes lépésének konkrét oka a hadsereggel támadt konfliktusa volt. Az USA ellen háborúba lépni készülő japán hadigépezet illetékesei szerették volna felhasználni dr. Hayashi Hawaii-i szigeteki tartózkodása alatt szerzett helyismeretét, ám ő elutasította az együttműködést, noha tisztában volt azzal, hogy az információk kiszolgáltatásának megtagadása az adott körülmények közt — háborús helyzetben, nem sokkal a Hawaii-szigeteki amerikai haditámaszpont, Pearl Harbour megtámadása előtt — nemcsak számára, mint volt haditengerésztiszt számára lesz végzetes, hanem a családjára nézve is súlyos következményekkel jár majd. Ebből a kilátástalan helyzetből a korabeli Japánban egy szamurájcsaládból származó katonatisztnek csupán egyetlen, hagyományok szentesítette kiút maradt: az öngyilkosság. Dr. Hayashi családja védelme érdekében és önmaga becsületének megőrzéséért önkezével vetett véget életének.
Hayashi sensei halála után az általa alapított intézményt felesége, Chie Hayashi (Csie Hajasi) mesternő vezette tovább. Miután ő is meghalt, a Hayashi Reiki Kenkyukai is megszűnt létezni, mivel gyermekeik közül egyik sem folytatta szülei tevékenységét.

forrás: G. Nagy László -Reikikalauz


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése